+420 720 981 521         sterboholy@pikito.eu

Prague (CZ)   Bratislava (SK)   Bucharest (RO)

Language switcher

  • Slovenčina
  • Română
  • Čeština

Clients & Partners

Market positioning

  • Most partners are market leaders in their category
  • Partners are from 10 entirely different product categories

Partner financials

  • Better relationships with & conditions from suppliers
  • Most partners with revenue > CZK 100 million

Partner business strategies

  • Most partners striving for a mutlichannel approach and are expanding to other countries

Success stories from our clients

We are very much looking forward to our first Slovak store, I wanted to have it some time ago, but the complications associated with the end of the covid period and the economic downturn delayed the fulfillment of this idea. We feel as if we owe Slovak customers something. The main reason why we want to open it is precisely the possibility of being significantly closer to them. As is our custom, in the areas where we have a brick-and-mortar store, we organize Agatha’s playful festival for customers.

Agatinsvet.cz,
biggest seller of creative toys in CZ, SK, DE

Zhruba polovinu nákladů na PIKITO mi pokryje úspora na logistice, posílám balíčky na prodejnu v igelitových pytlících a hromadně, na jedné objednávce ušetřím více než stovku v porovnání s dopravcem nebo externím výdejním místem. Cca 700 osobních odběrů měsíčně by mi pokrylo náklad celý.
Obrat Kuliny bude letos cca 200 mil. Kč a o otevření retailu v zahraničí bych jinak ani neuvažoval, ekonomicky pro nás bez šance.
V čem tedy vidím přínos? No normálně to musí vydělávat peníze.

Kulina,
kitchen & home in 17 countries

„Díky vlastní zkušenosti víme, co všechno kamenná prodejna obnáší. Takto máme za náklady na dva prodavače kompletní servis prodejny a výdejního místa. Líbí se nám hlavně ta rychlost implementace, snadný proces otevření prodejny a nulová vstupní investice na zařízení,“

Adam Durčák, majitel e-shopu Růžový slon

Ruzovyslon.cz,
seller of adult toys in CZ, SK

Je to jednoduchost měsíčního poplatku, který nám vyřeší vše podstatné a zajistí úsporu interních kapacit, vyškolený personál, legislativní záležitosti a taky prémiovou lokaci v retail parku s úspěšnými obchodními řetězci. Pro takovou lokalitu bychom se sami, bez nabízené synergie, určitě nerozhodli. Pro zákazníka nabízí pohodlné zaparkování, minimální pěší docházku pro svou objednávku, možnost reklamace či odstoupení od smlouvy. Samozřejmostí je také přímý nákup vybraného sortimentu.

ELNino,
parfumes & cosmetics, EU

Our partners

Our Amazing Partners
helping us to build Pikito

Award winning design concepts from Moris design or technology for best customer experience as in-store pickups, smooth technology coverage all aspects of our business or customer returns management system for partners.

CZECH KIOSK is a Czech manufacturer of self-service solutions with a team of professionals with more than 20 years of experience in the field. We specialize in smart automated payment solutions – from design, hardware & software development, to implementation.

MORIS design is a production company whose activities also overlap into marketing, design and sales strategies. We are not an agency, so you don’t pay anything extra.

Ve spolupráci s klienty tvoříme efektivní řešení pro konkrétní případ, které náš vlastní tým vyvine a bude neustále připraven ho upravovat podle nových potřeb, které s růstem souvisí. Vše děláme s lidmi pro lidi. A děláme to dobře.

Reach a higher level of trust with your customers by providing them with perfect return experience. We process tens of thousands of returns every month for forward-thinking online merchants.

Logo Pikito